close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
گنجینه کارآفرینی پیشگام
دانشنامه کارآفرینی و مهارت‌های کسب و کار
Entrepreneurship & Business Skills Encyclopedia
دیدبان جهانی کارآفرینیدیدبان جهانی کارآفرینی (Global Entrepreneurship Monitor = GEM): یک کنسرسیوم دانشگاهی مرکب از گروه‌های علمی – پژوهشی است که هدف اصلی آن ارزیابی و ارائه داده‌های پژوهشی معتبر در سطح بین‌المللی در خصوص فعالیت‌های کارآفرینانه‌است. داده‌های کمی و کیفی حاصله در گزارش‌های جهانی GEM منبع ارزشمندی از اطلاعات برای تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان کشورهای عضو است.
دیدبان جهانی کارآفرینی (GEM)، در سال ۱۹۹۷ میلادی با مشارکت کشورهای انگلیس، آمریکا، فنلاند و ایرلند، دانشگاه بابسون و دانشکدهٔ کسب و کار لندن و با حمایت بنیاد کارآفرینی کافمن ایجاد شد. در سال ۲۰۰۵ میلادی، دانشگاه بابسون و دانشکده کسب وکار لندن، انجمنی مستقل نیز تحت عنوان انجمن پژوهش‌های کارآفرینی جهانی (GERA} برای سرپرستی فعالیت‌های GEM، تأسیس کردند. دیده بان جهانی کارآفرینی، یک کنسرسیوم دانشگاهی متشکل از تیمهای علمی- پژوهشی است که مأموریت اصلی آن ارزیابی و ارائه داده‌های پژوهشی معتبر در سطح بی نالمللی در خصوص فعالی تهای کارآفرینانه‌است. زیرا در دنیا تا قبل از تاسیس GEM داده‌های ارزشمند برای پژوهش در زمینه کارآفرینی در سطح ملی و بین المللی وجود نداشته‌است. با تلاش دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و حمایت وزارت کار و امور اجتماعی، در سال ۱۳۸۶ (سال ۲۰۰۸ میلادی)، جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهل و چهارمین کشور به GEM پیوست و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران نماینده جمهوری اسلامی ایران در این سازمان جهانی شد. در سال ۱۳۸۷، تعداد ۴۳ کشور در برنامه پژوهشی دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM) مشارکت داشته اندو در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹)، با ورود ۸ عضو جدید (فلسطین خودگردان، سوریه،...)، تعداد اعضای فعال این کنسرسیوم به ۵۱ کشور رسید. بر اساس نتایج برنامه ۲۰۰۸ GEM، رتبه ایران برحسب شاخص کارآفرینی نوپا (با ۲/۹ درصد) در بین ۴۲ کشور عضو GEM، برابر ۱۹ می‌باشد. مجله علمی - پژوهشی مجله بین المللی پژوهش‌های جهانی کارآفرینی (ژورنال آو گلوبال انترپرنیورشیپ ریسرچ) نیز با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و دیدبان جهانی کارآفرینی، به سردبیری پروفسور نظام الدین فقیه وهیات تحریریه ای مرکب از چهره‌های شاخص این رشته در سطح بین المللی منتشر می‌شود.
 
اهداف
به طور کلی اهداف برنامه پژوهشی دیده بان جهانی کارآفرینی عبارتند از:
• سنجش و ارزیابی سطح فعالیت کارآفرینانه میان کشورهای عضو،
• کشف رابطهٔ نظام مند میان کارآفرینی و رشد اقتصاد ملی،
• شناسایی عواملی موثر در توسعه کارآفرینی
دیده بان جهانی کارآفرینی با ارزیابی شاخص‌های استاندارد کارآفرینی و تحلیل فضای کسب و کار در کشورهای عضو، به نظام مندی رابطه بین کارآفرینی و رشد اقتصادی می‌پردازد. ارزیابی، تدوین و تبیین علمی شاخص‌های کارآفرینی و فضای کسب و کار، امکان تصمیم سازی، تصمیم گیری و سیاست گذاری صحیح و برنامه ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت توسعه کارآفرینی بر اساس شاخص‌های جهانی را برای کارشناسان، مدیران، سیاستگذاران و سرمایه گذاران فراهم می سازد.
سایت دیده بان جهانی کارآفرینی : http://www.gemconsortium.org/دفتر ایران
بيش از نيم قرن است كه كارآفريني به عنوان يك حوزه‌ي علمي و کاربردی مورد توجه دانشگاه‌هاي معتبر دنيا، سياستگذاران و برنامه‌ريزان سازمان‌ها و نهادهاي بين‌المللي مانند سازمان بين‌المللي كار و بانك جهاني بوده است. اما در سال‌هاي اخير، توسعه‌ي كارآفريني، به‌عنوان پارادايم نوین توسعه اقتصادی و سازمان و مديريت در بسياري از كشورهاي نه تنها پيشرفته، بلكه جوامع در حال توسعه مانند ایران مورد توجه  قرار گرفته است. يكي از گام‌هاي اساسي براي توسعه‌ي كارآفريني، ارزيابي فعاليت‌هاي كارآفرينانه است. اما اين ارزيابي مي‌بايد براساس شاخص‌ها و استانداردهاي جهاني انجام گيرد كه نه تنها تصوير روشني از فعاليت‌هاي كارآفرينانه در ايران را ارائه نمايد، بلكه بتواند قابليت محك‌زني و مقايسه با كشورها در زمينه‌ي كارآفريني را داشته باشد.
در این راستا در 10 اکتبر سال 2007 (18 مهر 1386) ایران عضو دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM) شده است. ديده‌بان جهاني كارآفريني در صدد تعريف و تبيين شاخص‌های فعالیت های کارآفرینانه  و گردآوری و ارائه داده‌هاي پژوهشي جهاني در زمينه‌ي كارآفريني می باشد.

 

 

Iran
The Iranian GEM team, based at the University of Tehran has been participating in GEM since 2008.
The team is led by Abbas Bazargan, Professor of Education and Psychology.

 

براي سومين بار متوالی در سال 1389 شاخص هاي استاندارد و جهاني کارآفرینی در کشور محاسبه شد
طي سال‌هاي اخير، بسياري از كشورها، توسعه كارآفريني در سطوح مختلف جامعه اعم از خانواده‌، محله، شهر و روستا را هدف خود قرار داده‌اند. در همين راستا، نهادها و انجمن‌هاي بين‌المللي مانند ديده‌بان جهاني كارآفريني تشكيل شده است كه همه ساله نرخ فعاليت‌هاي كارآفرينانه را در كشورهاي عضو اندازه‌گيري، ارزيابي و تحليل مي‌نمايد. هدف اصلي مطالعات GEM ،سنجش و ارزيابي شاخص‌هاي انواع فعاليت‌هاي كارآفرينانه در کشورهاي عضو مي‌باشد.
بر اين اساس، دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در سومین سال، با عضویت در کنسرسیوم دانشگاهي GEMاين امكان را فراهم آورده است تا با مشاركت در برنامه پژوهشي مزبور، از دستاوردهای علمی و پژوهشی 60 کشورمهم جهان، بهره‌مند شده و مسیر مطالعات و توسعه کارآفرینی در کشور را با استفاده از نتایج حاصله از این ره آورد علمی، غنی‌تر سازد.
بر اساس نتايج اين تحقيق، شاخص کارآفريني نوپا (TEA) در ايران برابر 12.38 است كه در ميان 60 كشور عضو ديده‌بان جهاني كارآفريني در رتبه 18 قرار دارد. در واقع، در طول  42 ماه گذشته از هر 100 نفر در ايران حدود 10 نفر درگير راه اندازي يا مديريت كسب كار جديد بوده اند. شاخص کارآفرینی تثبیت شده در کشور برابر 18/12 است. همچنین شاخص قصد کارآفرینانه در ایران، یعنی درصد افرادی که قصد دارند در 3 سال آتی فعالیت و کسب و کاری را راه اندازی کنند برابر 72/32 می باشد این بدان معنا است که در میان هر 100 نفر ایرانی 32نفر کارآفرین بالقوه هستند، رتبه این شاخص در میان کشورهای عضو رتبه 14 جدول است.

 

سایت دفتر ایران : http://www.gemiran.ir/sec/gem/?@=5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
■ موضوع: دست اندرکاران کارآفرینی . ■ 07 / 01 / 1392 ■ نظرات () ■ بازدید: 639 ■

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتیمرور صفحه