close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
گنجینه کارآفرینی پیشگام
دانشنامه کارآفرینی و مهارت‌های کسب و کار
Entrepreneurship & Business Skills Encyclopedia
آیا کارآفرینان باید راست بگویند؟ 

کارآفرینان چه خصوصیاتی دارند؟
افراد كارآفرين روح حيات را در جامعه دميده و عامل شكوفايي و سرزندگي در ميان آحاد مردم هستند. آنها عوامل متعدد و منابع ارزشمند اقتصادي و اجتماعي را به تحرك واداشته و ركود و ايستايي و بي‌فايدگي را ريشه‌كن مي‌سازند. آنان ايجادكننده تعاملات وارتباطات اجتماعي مثبت درجامعه بوده وانسجام ويكپارچگي راترغيب مينمايند. آنها بعنوان موتور توسعه‌ي اقتصاد و به مدد خلاقيت، نوآوري و مخاطره پذيري همواره فرصتهاي جديد را شناسايي و يا ايجاد مي‌نمايند تا از دل آن منافع ارزشمندي رابدست آورند.
كارآفرينان از طريق ارائه‌ي ايده‌هاي ناب و ايجاد كسب و كارهاي كوچك و متوسط و زودبازده به بسياري ازمعضلات و مشكلات دست و پاگير در كشور نظير بي‌كاري، تورم، عدم پويايي و شكوفايي اقتصادي، امنيت اجتماعي و بحرانهاي اجتماعي پايان بخشيده و رويكردهاي نوين راجايگزين شيوه هاي سنتي ومنسوخ مي‌سازند.
از ویژگی‌های کارآفرینان، صداقت حرفه‌ای و عدم طمع‌ورزی است. این مسئله، هم در اعتماد به کارآفرین و هم در تداوم همکاری با او، مؤثر است. رابطه آنان با اطرافیان خود در محیط اغلب دوستانه، غیررسمی و سود رسان است. پیامبر اکرم(ص) درباره فعالیت‌های مختلف می‌فرمایند: "در اسلام، نه تحمل زیان جایز است و نه ضرر رساندن به دیگران و فریب آنها. روابط، باید شفاف، دوستانه و صادقانه باشد."


جوانی که قصد شروع کار اقتصادی دارد، باید به چه عواملی توجه کند؟
داریوش هندویی، چهره ماندگار عرصه صنعت و معدن، نایب رییس خانه صنعت و معدن ایران و مازندران، نماینده هیئت موسس دانشگاه عاملی و موسس دانشگاه جامع علمی کاربردی فدا،  این پرسش را این گونه پاسخ می‌دهد:
"وقتی جوانان قصد دارند کاری را شروع کنند، باید کارآفرین باشند. برای کارآفرینی، باید اول شجاع بود و البته جوانان باید توجه داشته باشند، شجاعت با خیره‌سر بودن فرق می‌کند. دوم این که باید علم داشته باشند و سوم این که سرمایه داشته باشند. این سرمایه پول نیست؛ سرمایه هزاران فاکتور دارد که یکی از آنها صد سال پیش پول بود، درحال حاضر اعتبار جایگزین سرمایه شده است."


 جوانی که در ابتدای کار اعتبار ندارد، این اعتبار را چطور کسب کند؟
 ایشان به این پرسش این گونه پاسخ می‌دهند:
"اعتبار داشتن به جوان یا پیر بودن ارتباطی ندارد. اعتبار یعنی اینکه در کار صداقت داشته باشی و دروغ نگویی. همین دروغ نگفتن مایه کسب سرمایه و اعتبار است.
در دنیا جوان‌های موفق کم نداریم که دارای اعتبار بسیار بالایی هستند و سالخورده‌های ناموفق هم کم نداریم که 60 سال زندگی کرده‌اند، اما هیچ اعتباری ندارند. بنابراین داشتن اعتبار به پیر یا جوان بودن ربطی ندارد.
جوانی که امانتدار است، در حال جمع کردن اعتبار است. پول در حال حاضر در دنیا چنان جایگاهی ندارد. یعنی امروز کسی که اعتبار داشته باشد از بانک های دنیا، کارت اعتباری می گیرد، به او می‌گویند برو خرید کن، با این پول کار کن و 45 روز دیگر پول را به حساب بانک برگردان، بدون اینکه پولی از او بگیرند. یعنی این گردش پول است که سرمایه محسوب می‌شود. خود پول سرمایه نیست؛ مثل آب که اگر جایی بماند، دیگر مایه حیات نیست، می‌گندد، گردش آب است که مایه حیات است."

كارآفرينان سرمايه هاي راكد، معطل و سرگردان را در مجاري صحيح و پربازده به كار مي‌گيرند و از به هدر رفتن آنها و يا مصرفشان در كانال‌هاي نادرست جلوگيري مي‌نمايند و از اين منظربه بسياري از مفاسد، ناملايمات،كج خلقي‌ها و رفتارهاي ناموزون و نابهنجارخاتمه مي‌بخشند. اين قهرمانان ملي را ميتوان هنجارآفرينان هنگامه‌هاي پر خطر و چالش‌آفرين عصرحاضر قلمداد نمود.
اگر توجهی به تعهدات اخلاقی، وجدان فردی و مسئولیت‌های که هریک در جهت داشتن جامعه ای سالم داریم ننمایم، آیا صحیح است که برای به دست آوردن سود جزیی وناچیز در کوتاه مدت، آینده و اعتبار خود را در بلند مدت فدا کنیم ؟

موارد بسیاری از نمونه های تبلیغات یا بازاریابی گمراه کننده و غیر مسئولانه وجود دارد ولی می‌توان به عنوان مثال موارد زیر را مطرح نمود :
- ارائه اطلاعات نادرست و غلط به مخاطب که موجب انحراف و به اشتباه افتادن آنها می‌شود.
- دستکاری و غلو کردن در مورد یکی از ویژگی‌ها، مزایا و منافع محصول یا شرکت و ارائه آن به صورت یک پیام ارتباطی در هریک از فعالیتهای ترفیع
- ادعا کردن موضوعی که توان پاسخگویی آن را درعمل نداریم ( یک موضوع بسیار مهم این است که با ادعاهایی که می‌کنیم، توقع مشتری را آنقدر بالا نبریم که نتوانیم آن را برآورده سازیم. در این صورت حتی اگر محصول ما خوب باشد چون در سطح ادعای ما نیست همواره با مشتری ناراضی مواجه هستیم . )
- توهین به شعور و شخصیت مخاطب
- به بازی گرفتن احساسات و عقاید و ارزشها و باورهای مخاطبان .
- نادیده گرفتن فرهنگ یک منطقه یا هرخرده فرهنگ یا اقلیت مذهب و اجتماعی .
- عنوان نکردن میزان مناسب مصرف برای کالاهایی که مصرف زیاد آنها مضر است.
- عنوان نکردن مضرات محصولی که مصرف آنها سلامت افراد را بطور جدی به خطر می‌اندازد .

بایستی توجه داشت که بحث اختلاقیات در بازاریابی، به‌خصوص تبلیغات از جنبه رعایت مسئولیت‌های اجتماعی و وجدان فردی بلکه از دید تاثیر بلند مدت آن در وفاداری مشتریان بسیار حایز اهمیت است و در بلند مدت برای هر شرکتی تعیین کننده می‌باشد. با این حال ما همه روزه شاهد موارد بسیاری از نادیده گرفتن این اصول در تبلیغات می‌باشیم.

برای این‌گونه شرکت‌ها فقط سه سوال هشدار دهنده مطرح می‌سازیم شاید که زنگ خطری باشد برای آنها :

۱) آیا می‌دانید یک مشتری ناراضی، تجربه منفی خویش را به چند نفر منتقل می کند؟
۲) آیا می‌دانید هزینه بدست آوردن یک مشتری جدید چقدر می‌باشد ؟
۳) آیا می‌دانید جبران لطمه‌ای که از این طریق به شما می‌خورد تا چه میزان هزینه بر و زمان‌بر می‌باشد و یا حتی در بعضی موارد جبران ناپذیر است ؟
بنابراین باید توجه داشت استفاده از هرگونه عمل غیر مسئولانه و غیر اخلاقی که موجب انحراف مخاطب می‌شود از دید کلیه متخصصان بازاریابی نه تنها توصیه نمی‌شود بلکه کاملاً مردود می‌باشد.

آیا صداقت مانع پیشرفت است؟
هيچ شركتي بدون صداقتِ تام، نمي‌تواند در دراز مدت پيشرفت كند. هرگز اين افسانه را باور نكنيد كه اعمال خلاف از عناصر معمول موفقيت در كسب و كار است. همه شركت‌هاي بزرگ به بالاترين حد درستكاراند. بدون آن نمي‌توان خدمتگزاري صادق بود. صداقت هرگز نبايد بدون خلوص و تنها در حرف باشد. درستكاري بايد ريشه‌اي عميق در شركت جديد شما داشته باشد. براي موفقيت هيچ چيز حياتي تر از آن نيست.
توماس.بي. واكر، ميليونر چوب‌بُر و مالك بيش از 900هزار هكتار جنگل در مينه‌سوتا و كاليفرنيا مي‌گويد:
"نه تنها آدمي مي تواند درستكار باشد و ثروتمند شود، بلكه تقريباً ناممكن است ثروتمند شد، مگر آنكه درستكار باشد. اين امانتداري، درستكاري و تعهد است كه موجب مي‌شود مردم به شما اطمينان كنند و تجارت را رونق مي‌بخشد و روابط كاري را فعال مي‌كند."

صداقت به چه معناست؟
در تجارت، صداقت بدان معناست که شما هرکسی راکه با او تعامل دارید، در جریان تمام امور قرار داده و اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحث در اختیار او قرار می‌دهید. این امر نه تنها می تواند سطح انتظار طرف مقابل را در حدکاملاً مقبولی قرار دهد، بلکه شما نیز می‌توانید با قاطعیت تصمیم بگیریدکه آیا آماده‌‌‌ی انجام تجارت مورد نظر هستید یا نه؟
زمانی‌که فرد از چیزی‌ که شما به او ارائه می‌دهید، قدر‌دانی نمی‌کند، می‌توانید به این نتیجه برسیدکه او تمایلی نسبت به مشارکت با شما را ندارد. اگر در مورد خودتان و چیزی که پیشنهادکرده‌اید، حقیقت را بازگو کرده باشید، به هر حال باز هم این احتمال وجود داردکه خدمات ارائه شده از جانب شما مورد قبول طرف مقابل واقع نگردد. به این معنا که شما تجارت را از دست می‌دهید. شاید هم دلیلش این باشد که موفق نشده‌اید تصویر مناسبی در نظر فرد مقابل ایجاد نمایید و یا اینکه شاید انتظارات طرف مقابل قدری زیاد به نظر برسد. به هر حال روند زندگی به این شکل است و شما می‌توانید باکسانی کارکنیدکه ارزش خدمات شما را به خوبی می‌دانند و قدردان هستند.
 
آیا گفتن حقیقت به آن معناست که باید همه چیز را بگویید؟
شما باید اطلاعاتی را در اختیار مشتری قرار دهیدکه به او ارتباط دارد یعنی اطلاعاتی که به اوکمک می‌کند تصمیم معقولی اتخاذ نماید؛ اما این اطلاعات شامل چه مواردی می تواند باشد؟ اینکه تمام داستان های زندگی خود را برای او تعریف کنید و یا اینکه با او در مورد سود و زیان خود صحبت کنید؟ به هر حال تصمیم با خودتان است. باید توجه داشته باشیدکه قصد شما از انجام اینکار تنها ایجاد ارزش است. درست نیست!!!؟

چگونه می توان صادق بود؟
زمانی که شما تمام اطلاعات را در اختیار مشتری خود قرار بدهید، او می‌تواند با آگاهی کامل، بهترین گزینه را انتخاب کند. البته شاید گاهی سخت باشد و نتوانید اغراق و مبالغه درکار خود نکنید؛ اما اگر شما تصمیم می‌گیریدکه صادق باشید، باید به دنبال ویژگی های منحصر‌به‌فردی در خدمات خود باشید و آنها را به مشتری گوشزد کنید. در این میان هیچ وقت نباید صمیمت و خلوص نیت را فراموش کنید.
به عنوان مثال در ابتدا شما باید به طور معقول پیشنهاد خود را ارزیابی کنید و ببینیدکه محصولات شما دارای چه مزیت منحصر‌به‌فردی نسبت به انواع مشابه خود هستند و سعی کنید از آن منظر وارد معامله شوید. شما همچنین می توانید به سایر مزایایی‌که در نظر مشتری از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، اشاره کنید (اما به هر حال همه چیز به مشتری و اولویت بندی های او بستگی دارد) سپس باید با استفاده از یک زبان ساده کلیه مزایای خدمات خود را برای او تشریح کنید به طوری که برایش قابل فهم باشد.
 
من حقیقت را گفتم حالا چی شد؟
متأسفانه مشکلی که این روزها به وفور دیده می‌شود این است که مردم به راحتی نمی‌توانند تصمیم گیری کرده و انتخاب کنندکه آیا یک معامله تجاری به نفع آنهاست و ارزشش را داردکه انجامش دهند یا خیر. این امر به ویژه در زمانی که قیمت کالا و یا خدمات ارائه شده قدری افزایش پیدا می‌کند، معنا پیدا می‌کند. به همین دلیل است که اگر شماکار را به سرویس‌های کاری معرفی می‌کنید و یاکالاهای گران‌قیمتی تهیه و عرضه کنید، ممکن است برخی از افراد اگر متوجه حقیقت شوند هیچ تمایلی به وارد شدن در معامله با شما از خود نشان ندهند.

آیا واقعاً اگر شما حقیقت را بازگوکردید و طرف مقابل از شما روی گرداند، خیلی بد می شود؟
در حقیقت شاید اصلاً این‌طور نباشد. اما به هر حال باز هم همه چیز بستگی به شرایط و موقعیت خاص خود دارد. به عنوان مثال اگر طرف مقابل حسن نیت شما در پیشنهادتان را نادیده بگیرد، این بدان معناست که آنها برای کاری که شما انجام می‌دهید، هیچگونه اهمیتی قائل نمی‌شوند. این همچنین بدان معناست که آنها در حال حاضر انتظارات بالایی از شما دارند. این روند در آینده هم ادامه پیدا خواهدکرد و روزی پیش می آیدکه آنقدر انتظارشان زیاد می‌شودکه به هیچ وجه قابل تطمیع نخواهد بود. برخی از این افراد نیز دمدمی هستند و خیلی زود مواضع خود را تغییر می‌دهند و علاوه بر این انتظارات نابجایی را در ذهن خود پرورش می‌دهند.
اما زمانی که شما صادقانه برخورد می‌کنید و مشتری‌های مناسبی را برای خود بر می‌گزینید، به احتمال زیاد به حرف های شما گوش می‌دهند. همچنین مشتری هایی‌که یک چنین خصوصیتی داشته باشند در خیلی از موارد با شما راه می‌آیند، برای مدت زمان طولانی با شما کار می‌کنند و شرایط مختلف شما را می‌پذیرند. این دقیقاً همان مشتری است که هرکسی آرزوی داشتن آن را دارد. درست نیست؟ در این شرایط صحبت کردن از روی صداقت به شما کمک می‌کندکه بتوانید به خواست های خود برسید.

در پایان . . .
در نهایت برای اینکه امیدوار باشیم که مشتریان وفاداری خواهیم داشت و در بلند مدت روابطی حسنه برقرار کرده‌ایم بایستی از هرگونه حیله ونیرنگ و دروغ پرهیز کرده و صادق باشیم.
اگر شما بخواهید چیزی را پنهان کنید به هر حال دیر یا زود همه چیز فاش می‌شود و اطلاعات حقیقی برای طرف مقابل آشکار خواهند شد. در واقع با صداقت،  شما افرادی راکه بعداً در آینده قرار است با شما کارکنند را به خود جلب می‌کنید. ماهیت این کار هم بدان معناست که شما را قادر می‌سازد تا از زندگی لذت بیشتری ببرید. هم از زندگی و هم ازکارکردن با مردمی که آنها هم ازکارکردن با شما لذت می‌برند. هیچ وقت برای لذت بردن از زندگی دیر نیست.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
■ موضوع: اخلاق کسب و کار . ■ 17 / 01 / 1392 ■ نظرات () ■ بازدید: 105 ■

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتینام ارسال کننده: علیرضا

کسب‌ و کار و کارآفرینی هم مثل خیلی از کارها عوامل، نکات و شگردهای خاص خود را دارد، من نمی‌دانم صداقت یکی از عوامل مهم در کارآفرینی هست یا نه، اما به یقین دروغ‌گویی یکی از شگرد‌های کارآفرینی نیست و این من هستم که تصمیم می‌گیرم دروغ بگویم یا نه، من هستم که نتایج دروغ و صداقت را سبک سنگین می‌کنم و مسئولیت عواقب آن بر عُهده من است و اگر کسی جای من باشد ممکن است بر خلاف نظر من عمل کند!!! بنابراین دروغ‌گویی در کارآفرینی نباید توصیه شود، همان طور که در هیچ جایی توصیه نمی‌شود و این که فرد دروغ بگوید یا نه به خود او بر می‌گردد چرا که عواقبش را پذیرفته است...
بهر حال من دروغگویی را نمی‌پسندم . شاید بگویند: "فلانی با این طرز تفکرش بعداً به مشکل بر می‌خورد، او چه طور می‌خواهد کسب و کار موفقی داشته باشد؟"
باید بگویم: "اگر قرار است با دروغ موفقیتی حاصل شود، هر کس آن‌قدرها بلد است دروغ بگوید!
بله من دروغگویی را نمی‌پسندم و همواره سعی بر صداقت دارم...
1392/1/17 || 21:35مرور صفحه